Хто такий системний адміністратор в компанії
Системний адміністратор — спеціаліст, в обов’язки котрого входить забезпечення надійного функціонування комп’ютерів та оргтехніки, мережі та програмних продуктів в компанії. Сьогодні системних адміністраторів ще називають адмінами та сисадмінами (мовою сленгу sysadmin), раніше — системними інженерами та системними програмістами (відповідали за апаратне та системне забезпечення відповідно).
Сисадмін, в залежності від чисельності компанії, може бути робітником відділу ІТ чи окремою одиницею в штаті фірми. Досить часто обов’язки системного адміністратора віддають на аутсорсинг: можлива повна або часткова передача функцій сисадміна сторонній спеціалізованій організації на умовах субпідряду.
Типові та нетипові обов’язки системного адміністратора
Діяльність сисадміна тісно пов’язана з комп’ютерними системами та методами їх ефективного використання офісними працівниками фірми. Для цього спеціалісту потрібно добре знати застосунки та ОС, вміти усувати проблеми з програмним та апаратним забезпеченням.
Надважливим «скілом» сисадміна є здатність оперативно розв’язувати проблеми в умовах обмежень та під тиском різних факторів. Спеціаліст просто незамінний у випадку неполадок комп’ютерної мережі. Швидка, правильна діагностика та усування проблеми: головна задача сисадміна.
Багато хто плутає адміна з розробником ПЗ. Але sysadmin не пише програми, хоча й повинен знати поведінку та призначення того чи іншого ПЗ в разі його використання. Щоб знайти помилку в програмному забезпеченні чи написати скрипти для автоматизації процесів, бажано, щоб сисадмін знав декілька мов програмування.
Особливу увагу системний адміністратор повинен приділяти безпеці мережі. Під цим слід розуміти не тільки періодичне оновлення ПЗ, але й попереджувальні заходи щодо зламу та вторгнення в комп’ютерну мережу компанії. У певному сенсі, сисадмін також є хакером, адже він повинен розуміти варіанти зламу та обходу захисту брандмауера, щоб ефективно протидіяти хакерським атакам.
Типові функції сисадміна:
- Налаштування та адміністрування OC Windows, Windows Server, систем автоматичної інвентаризації, мережевих протоколів
- Адміністрування систем резервного копіювання даних (підготовка, перевірка, збереження, знищення копій)
- Встановлення оновлень ОС та прикладних програм для злагодженої роботи відділів компанії
- Встановлення та налаштування нового апаратного забезпечення та програмних продуктів
- Створення, підтримка та актуалізація облікових записів корпоративних користувачів
- Обслуговування офісної оргтехніки, телекомунікаційного та мережевого устаткування
- Захист від зламу, вірусів та підтримка інформаційної безпеки в компанії
- Встановлення та обслуговування комп’ютерної техніки
- Безпосередня участь у проєктуванні та облаштуванні локальної мережі.
Проте у більшості компаній функції системного адміністратора є більш розширеними. На спеціаліста перекладають такі нетипові обов’язки, як, наприклад: створення та наповнення сайту, придбання та ремонт техніки тощо.
Штатний сисадмін чи IT-аутсорсинг
Тримати окрему штатну одиницю для середнього бізнесу не вигідно, адже підтримка сисадміна потрібна ситуативно. Тому з точки зору економіки та надійності, краще обрати спеціаліста з IT-аутсорсингу, котрий забезпечить виконання всіх типових обов’язків на високому рівні та допоможе підібрати підрядників для інших нетипових задач.
Компанія Nspace візьме на себе всі типові функції системного адміністратора та забезпечить постійну підтримку вашої компанії на умовах аутсорсу.